IPTV ve VLAN Arasındaki Fark Nedir?

January 26, 2023
Posted in IPTV Box
January 26, 2023 admin

IPTV ve VLAN Arasındaki Fark Nedir?

IPTV (İnternet Protokolü Televizyonu) ve VLAN (Sanal Yerel Alan Ağı), kullanıcıların bir ağ üzerinden içeriğe erişmesine izin veren teknolojilerdir, ancak verileri nasıl ilettikleri konusunda farklılık gösterirler. Bu makale, hangisinin sizin için doğru olduğuna karar verebilmeniz için bu iki medya dağıtım yöntemi arasındaki temel farkları tartışacaktır.

IP TV: 

IPTV kısaltması, “İnternet Protokolü Televizyonu” anlamına gelir ve Lanmark Aktarım Protokolü (LTP) gibi İnternet protokollerini kullanarak bir veri ağı üzerinden televizyon programlarını yayınlamak için İnternet tabanlı bir sistemi ifade eder. Video akışı, Veri Ağı üzerindeki bir noktadan diğerine kodlanmış biçimde gönderilerek kullanıcıların kablo veya uydu hizmetleri kullanmadan TV programlarını izlemelerine olanak tanır. Ayrıca etkileşimli menüler, alt yazı seçenekleri gibi geleneksel yayın sistemlerinden daha fazla özellik sunar.

VLAN’lar: 

Sanal Yerel Alan Ağı (VLAN), Cisco Systems tarafından geliştirilen Ethernet tabanlı bir LAN segmentasyon teknolojisidir. Bir VLAN, birden fazla fiziksel yayın alanındaki veya ağdaki ağ cihazlarının, “sanal yerel alan ağı” veya VLAN olarak bilinen tek bir mantıksal LAN segmenti altında mantıksal olarak bağlanmasını sağlar.

Bu, ilişkili trafiği olan farklı alt ağlar, ek kapasite gerektiğinde çok pahalı yükseltmeler gerektirebilecek ayrı donanım bileşenleri yerine yazılım yoluyla yönetilen ayrı sanal katmanlara yerleştirilerek birbirlerinden izole edildiğinden ekstra güvenlik sağlayabilir.

Ortak özellikler:

Hem IPTV hem de VLAN, ağ bağlantılı bir ortam kullanır; bu, birden fazla bilgisayarın aynı ISP’ler aracılığıyla aynı anda etkileşim kurabileceği anlamına gelir. Ek olarak, her teknoloji, kullanıcıların İnternet üzerinden paylaşılan içeriğe erişebilmesi için Ethernet anahtarı gibi bir tür ağ geçidi cihazı gerektirir.

IPTV’ye Genel Bakış: 

IPTV nedir? İnternet Protokol Televizyonu anlamına gelir ve ev ağ ortamınıza ITU-T H.222 veya MPEG2 Aktarım Akışları tarafından geliştirilen protokolleri kullanarak istek üzerine dijital video içeriği akışı sağlamak için bir internet bağlantısı kullanır.

Avantajlar: 

IPTV ile kullanıcılar, evde kendi özel ağlarında kullanıcı izni ile iyileştirilmiş işlem süresi sayesinde geleneksel kablo TV sinyalleri üzerinden yüksek kaliteli görsellerle istedikleri zaman film izlemenizi sağlayan Video On Demand gibi çeşitli hizmetlere erişebilirler.

VLAN’a Genel Bakış 

VLAN nedir? Basitçe söylemek gerekirse, tanımlı bilgisayar ağları, belirli coğrafi bölgelere, kültürlere veya bireysel tercihlere göre ayrılırken, uygun şekilde kullanıldığında iletişimi daha verimli hale getirmek için alternatif yollar üzerinden belirlenmiş iletimlere izin verir.

Avantajlar: 

VLAN’ların faydaları arasında yönetimdeki basitlikleri, yayın alanlarının kısıtlanması, ağ trafiğinin azaltılması ve güvenlik standartlarının uygulanması yer alır. Bir ağa fiziksel olarak dağılmış olan uç istasyonlar, VLAN’lar sayesinde mantıksal olarak gruplandırılabilir.

Çözüm: 

İki teknoloji arasında benzerlikler olsa da IPTV ve VLAN birçok önemli yönden farklılık gösterir; öncelikle içeriğin, gelişmiş segmentasyon yetenekleri gerektiren kuruluşlar için ayrı coğrafi alanlar oluşturmak yerine mevcut bir internet protokolü altyapısı üzerinden akış yoluyla nasıl iletildiği ile ilgili.Böylece, artık bir VLAN yapılandırmasının ne olduğunu ve IPTV uygulamanızda veya IPTV cihazınızda bir VLAN yapılandırmasıyla karşılaşırsanız farkın ne olduğunu anlıyorsunuz.

Want to know more?

We welcome you to contact us for more information
about any of our products or services.